bilarmed@bilarmed.com | +90 (216) 456 66 99 | +90 (216) 456 71 79

EarPopper Nedir?

EarPopperHemen herkes kulak basıncının rahatsızlığını yaşamıştır. Bu rahatsızlığı uçak ile seyahat ederken veya hızlı bir şekilde hareket eden bir asansöre bindiğinizde (özellikle de soğuk algınlığı geçirdiğinizde veya alerjiniz var ise) yaşayabilirsiniz. Kulak zarındaki basınç ve buna bağlı rahatsızlık, dayanılmaz bir hal alabilir. Kulak zarındaki basınçtan kaynaklanan işitme kaybından ve basınç etkisinin bertaraf edilmemesi durumunda ortaya çıkacak daha ciddi sağlık sorunlarından bahsetmiyoruz bile.

EarPopper'ın negatif kulak basıncını ortadan kaldırdığı klinik olarak kanıtlanmıştır. Negatif kulak basıncı aşağıdakilere neden olabilir:

  • Ağrı
  • İşitme kaybı
  • Kulak zarı arkasında sıvı toplanması (Sıvı toplanması nedeni ile ortaya çıkan orta kulak iltihabı)
  • Kulak ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi

EarPopper cihazı halen, kulak basıncının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak ve sorunu kaynağında, yani östaki borusunda tedavi etmek amacı ile tüm dünyadaki doktorlar tarafından kullanılmaktadır.

Östaki Borusu (ÖB), basıncın dengelenmesi ve kulak zarı arkasındaki (Orta Kulak) boşluğunun havalandırılması işlevini gören vücuttaki tek mekanizmadır. ÖB normalde yutkunduğunuzda ve esnediğinizde açılır. Normal şekilde işlev gösteren bir ÖB, orta kulağı havalandırarak basıncı eşit seviyede tutar.

ÖB normal olarak işlev gösteremediğinde ve orta kulak uygun şekilde havalandırılamadığında, orta kulak dengesiz bir basınca sahip kapalı bir alan haline gelir. Dengesiz bir orta kulak, kulak zarına baskı yaparak hem rahatsızlık verir, hem de işitmenizi etkiler. Bu kapalı ortam aynı zamanda uygun şekilde sıvı boşaltımı yapamaz ve bu, sıvının kulak zarı arkasında toplanması ile sonuçlanır.

Karanlık, nemli ve basınç dengesine sahip olmayan bir orta kulak boşluğunun genel soğuk algınlığı veya alerji ile birleşmesi, enfeksiyon ortaya çıkması için uygun bir ortam oluşturur.

EarPopper orta kulağın basınç dengesine sahip olmasını sağlar. Earpopper, ÖB'yi hava ile açar. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (National Institutes of Health) tarafından finanse edilen Ear, Nose & Throat Journal'da (Kulak, Burun & Boğaz Dergisi) yayımlanan son çalışma da dahil olmak üzere, birçok klinik çalışma, EarPopper'ın hızlı, basit ve tamamıyla güvenli olduğunu kanıtlamıştır.

EarPopper, ilaç tedavisi veya kulak borusu ameliyatına bir alternatif olup, yeni EP-2100 Ev Tipi Cihaz da kullanıma sunulmuştur.